Giełda: analizy, przewidywania, opinie, komentarze. UWAGA: Autor bloga nie odpowiada za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wpisów w blogu. To są tylko moje prywatne opinie.

hosSA czy BESsa

↑ Grab this Headline Animator

NEWSLETTER
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Blog > Komentarze do wpisu

Punkty Pivota

Punkty pivota zostały stworzone przez pit/floor traderów. Cały zamysł polegał na tym że w ferworze panującym na parkiecie giełdy, trudno było czasami podać swoje punkty wejścia i wyjścia itp. więc traderzy wymyślili standardowe punkty wyliczane na podstawie danych z poprzedniej sesji. Z czasem stosowanie tych punktów się rozpowszechniło i stały sięjednym z wielu narzędzi używanych w tradingu. Wartość punktów pivota bierze się z tego że inni też ich używają takie samospełniające się proroctwo.

Wzór na wyliczanie punktów:

P (Pivot point) = (H + L + C) / 3
R1 (pierwszy opór) = 2P - L
S1 (pierwsze wsparcie) = 2P - H
R2 (drugi opór) = P + (R1 - S1)
S2 (drugie wsparcie) = P - (R1 - S1)

Ceny zamknięcia, najwyższe i najniższe odnoszą się do okresu będącego podstawą obliczeń.

 Samych punktów pivota używam jako dodatkową metodę analizy i stosuje je jedynie już po zaistniałym fakcie odbicia itp. i tylko w kierunku zgodnym z trendem.
W praktyce wygląda to mniej więcej tak że jeśli wykres idzie w kierunku odwrotnym do trendu głównego i zatrzymuje się na którymś z punktów pivota to jest miejsce do zajęcia pozycji zgodnej z głównym trendem. A w ruchu zgodnym z trendem zatrzymanie się na wartościach pivota może być dobrym punktem do wyjścia z transakcji.

pivot

 

sobota, 07 marca 2009, m.marchewa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/03/16 15:19:12
dzięki wielkie!
I prośba: może udałoby się wprowadzić jakiś system tagowania albo kategoryzowania wpisów? Żeby oddzielić "poradniki" od komentarzy rynkowych...

Feloł